E, 26.10.2020

Kinnisvaraekspert: üürikorter tasub soetada renoveeritud kortermajja

Kortermaja

FOTO: Elmo Riig/SAKALA

Värskelt renoveeritud kortermaja võib üüriinvestorite silmis oma väärtust kaotada, sest hoone tehniline seisukord üürihinnale olulist lisa ei anna. Küll aga suurenevad omaniku kulud ja tootlus väheneb.

Pindi Kinnisvarahalduse kvaliteedijuht, korterelamute rekonstrueerimise tehniline konsultant Heliis Anto ütles, et amortiseerunud hoonete renoveerimine annab majale aastakümneid eluiga juurde, rääkimata esteetikast ja küttekulude kokkuhoiust. «Turul on aga tõesti omapärane olukord, kus korterit välja üürimise eesmärgil osta soovivad isikud peavad lisanduvat paarikümne euro suurust kuumakset lisakoormuseks oma tootlusarvutustele, kuid tegelikult on see ju investeering oma vara säilimisse, isegi kui üürnikud seda kohe täies mahus kinni ei maksa,» selgitas Anto.

Tema sõnul ei erista suur osa üürnikest üüri- ja kaasnevaid kõrvalkulusid. «Kummalisel kombel on üürnikud nõus renoveerimata majas maksma samasugust üürihinda kui renoveeritud hoones, aga unustatakse, et terviklikult renoveeritud majas on energiakulud madalamad ja sisekliima parem,» ütles ta.

Anto lisas, et tegelikult oleks renoveeritud majja korteri ostnud investoritel võimalus küsida ka mõnevõrra kõrgemat üürihinda, kuna peale renoveerimist küttekulud üldjuhul langevad ning üürnik saab sarnase kulu eest endale märksa ilusama kodu.

LVM Kinnisvara juhatuse liikme Ingmar Saksingu sõnul kujuneb renoveerimata majades siiski üürihind mõnevõrra madalamaks ja seetõttu on seal ka head üürnikut keerulisem leida. Samuti ei tasu üürikorterit soetada renoveerimata kortermajja, sest sama üüritaseme puhul eelistavad üürnikud pigem siiski kortereid, mis asuvad renoveeritud majades.

Saksingu sõnul on üürikorteritest enim nõutud ja ka parimat tootlust pakkuvad väikesed korterid. «Eraldi toad, eraldi köök ja eraldi duširuum on täiendavaks eeliseks, sest järjest enam jõuab jagamismajandus üüriturule. Enim on jagamas kortereid tudengid, aga järjest enam on see soov laiem,» rääkis Saksing.