«Aedniku aabits»: korraliku aia saab kujundada ka rõdule või aknalauale

Aiapidamine on aastate jooksul muutunud üha trendikamaks ja takistuseks pole maalapi puuduminegi – taimi saab edukalt kasvatada ka rõdul, terrassil või aknalaual.

Võimalusi selleks on loodud palju ja aianduskaupluste riiulid on lookas kõikvõimalikest «potipõllumehele» mõeldud tarvikutest. Enamasti kasvatatakse konteineraianduses küll maitsetaimi või suvelilli, kuid tegelikult ei ole võimatu rõdul kasvatada ka püsililli ja isegi puittaimi, kes talve kenasti üle elavad.

Aiakujundaja Riho Raudi on paarikümneaastase kogemuse jooksul nii projekteerinud kui ka rajanud hulgaliselt aedu nii rõdudele kui ka terrassidele. Ta rõhutab, et üks olulisemaid asju on konteineri valik, kuhu taim istutatakse. Mida suurem on taim, seda kogukam peab talve edukaks üleelamiseks olema ka istutusanum. Esmalt tuleb aga kindlaks teha, kui suurt raskust suudab hoonete konstruktsioon kanda, sest suures konteneris olev märg muld võib osutuda äärmiselt raskeks ja tekitada kõrgematel korrustel koormuse, millega hoone toime ei pruugi tulla. Aastaringselt väljas seisvaid konteinereid tuleks Raudi sõnul Eestimaa talve tingimustes ka soojustada, et vahelduvad sula- ja külmailmad taimedele saatuslikuks ei saaks.

Kui istutusanuma osas on selgus saabunud, tuleb valida taimed. Eelistada võiks vähenõudlikke liike, kes taluvad nii kuumust kui ka põuda. Kõige tähtsam on aga Raudi sõnul õige hooldus – ilma selleta ei pea vastu ka kõige vähenõudlikumad taimed.

Rõduaianduse nippe ja nõuandeid jagab Riho Raudi «Aedniku aabitsa» saates täna kell 19.35 Kanal11-s ja homme kell 10.30 Kanal 2-s.