R, 30.10.2020

Tallinna uute korterite hind saavutab erakordselt kõrge taseme

Uusarendused, Tallinn, 29.12.2015 Uusarendused, kortermajad Mustamäel Sõpruse puiesteel FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

FOTO: Mihkel Maripuu / PM/Scanpix Baltics

Tallinna kinnisvara ruutmeetrihind jätkab tõusu ja saavutab varsti haruldaselt kõrge taseme. 

Tänavu jõuab pealinnas kätte 2000-eurose ruutmeetrihinna piir: alla selle Tallinnas varsti enam uut korterit kätte ei saa. 

1Partner Kinnisvara tegevdirektor Martin Vahteri sõnul võib 2 000 eurot ühe ruutmeetri eest tunduda küll kõrge hind, kuid reaalselt on arendajal alla selle päris keeruline maja valmis saada.

«Ehitushind on praegu 1 300 eurot ruutmeeter ja see kerib tööjõukulude tõusu ning inflatsiooni tõttu veelgi. Sellele lisandub krundi, kommunikatsioonide ja turunduskulude maksumus,» lisas Vahter.

«Mäng käibki selle 1900–2000-eurose ruutmeetri ümber, mille vahemikus on ostjate huvi kõige suurem. Praegu on osadel arendajatel veel käes varem ostetud krundid ja sõlmitud lepingud, aga kui need lõpevad, siis 2019. aastal pole Tallinnas lihtsalt odavamalt võimalik kortermaja arendada,» prognoosis Vahter.

Ta ütleb, et kui Kopli liinide uusarendused suudetakse enam-vähem 2000-eurose ruutmeetrihinnaga ära teha, siis tuleb kindlasti edukas arendus.

Kuid samas Tallinna elanike arv üha kasvab ning inimestel on ikkagi soodsat kodu vaja. Seetõttu hakatakse Vahteri sõnul vaatama rohkem äärelinna ja Tallinna lähivaldade poole.

«Asukoht on kaugem, aga paljud ostavad lihtsalt hinda. Näiteks Tallinnasse värskelt kolinud inimesed on asukoha ja veendumuste osas palju leplikumad,» rääkis Vahter.

Mida kaugemale Tallinnast, seda suurem on  investeerimisrisk. «Üleüldse on Eestis peale Tallinna ja selle lähivaldade 3-5 tõmbekeskust, kuhu on uute korterite rajamine majanduslikult võimalik. Pealinnast kaugemal on maa küll odavam, aga mida suurem distants, seda hiljem jõuab sinna investeeringuraha ning lahkub ka võimaliku probleemi korral esimesena,» ütles Vahter.