Peegel on palju enamat kui lihtne tarbeese

Muuto toonitud klaasidega peeglid on maailmas väga menukaks lahenduseks, kuid lähedusse vajavad need siiski ka klassikalist värvitut peeglit.

FOTO: Tootja foto

Eestlane on harjunud sellega, et peegel on rohkem tarbeese kui osa sisustusest. Tegelikult on aga peeglite abil võimalik sisekujundust elavdada, parandada ja tubegi näiliselt avardada, mistõttu tasuks nende kasutamist kaaluda ka ruumides, kus otseselt oma peegelpilti näha polegi vaja.

Mingi tuliuus nähtus peegel siseruumide kujunduselemendina ei ole. Teadlikumad sisustushuvilised on neid oma kodu dekoreerimisel hoolega kasutanud juba paar viimast aastat ja ELKE Mööbli sisustussalongi juhataja Kristina Darolitši sõnul ei ole näha, et see trend lähiajal vaibuma hakkaks. «Pigem vastupidi – iga natukese aja tagant lisandub tootjate valikusse taas uusi peeglimudeleid. Seda kõike põhjusel, et peegel on sisekujunduses oluline salarelv,» ütleb ta.

Lisaks sellele, et peegel on praktiline, saab sellega märkimisväärselt muuta ka ruumi üldilmet. Peegel võimendab valgust, mistõttu saab kauni peegliga muuta ruumi valgemaks ja lisada interjööri avarust – selleks peab peegel olema muidugi strateegiliselt õigesti paigutatud. Hea kohavalikuga peeglid on seetõttu väga heaks lahenduseks pimedamates ja kitsamates tubades või toanurkades, samuti ruumides, kus ei ole aknaid.

Kui valida efektse kuju või raamiga peegel, toimib see korraga ka ruumi kaunistuse, dekoratiivse elemendina, millega on võimalik toa ülejäänud sisekujundust visuaalselt toetada. «Kuna peegel on juba oma olemuselt pilgupüüdja, saab sellega ruumis kindlale seinale või kohale tähelepanu tõmmata,» räägib Darolitš.

Fritz Hanseni toonklaasidega peegel on täiesti uus tase: tegemist on eeskätt sisustuselemendi ja alles siis peegliga.

FOTO: Tootja foto

Sobib kujundama iga tuba

Ruumi, kus peeglit kasutada ei tohiks, kodus ei leiagi. Tänapäeval on peeglite valik väga lai. Sobiva suuruse, kuju või raamiga lahenduse leiab absoluutselt igasse ruumi, olgu eesmärgiks siis praktiline lahendus ja reaalne vajadus peegelpildi nägemise järele või lihtsalt ruumi avardamise ja efekti lisamise soov.

Kui endistel aegadel usuti, et magamistuba on selline koht, kus peegleid kasutada ei maksa, sest see häirib ööund, siis tänasel päeval ebausule vilistatakse. «Üsna levinud on trend, kus magamistuppa lisatakse peegel mitte ainult praktilisel eesmärgil, vaid ka sisekujunduselemendina. Sellised nii-öelda statement peeglid on paljudel tuntud Taani kaubamärkidel, mis nii Instagramis kui ka Pinterestis piltidel kuulsust koguvad,» sõnab Darolitš.

Näitena võib siinkohal tuua 1950. aastast pärit disainiga Adnet Circulaire peeglit Gublit. Selle peegli disain on sündinud koostöös Prantsuse menuka moemajaga Hermès.

Sisustuspoe HÖME omanik ja sisekujundaja Brette Saar sõnab, et kes feng shui usku ja selle järgi oma tuba kujundada soovib, peaks magamistuppa peeglit paigutades siiski silmas pidama, et voodist ei tohiks enda peegelpilti näha, ja sedagi, et peegel ja välisuks ei oleks vastakuti. Paljudele valmistavad säärased kombinatsioonid ebamugavust ka siis, kui nad feng shuist midagi ei tea. Ka Saar ise oli alles hiljuti üks neist. «See kiiks on olnud minuga juba aastaid, aga alles hiljaaegu feng shuiga tutvust tehes saingi teada, et tegelikult ei peakski neid niimoodi paigutama,» räägib ta.

Keda säärased asjad aga ei häiri ja idamaised tarkused ei puuduta, neil pole ka mingeid piiranguid, kuidas peeglit magamistoas kasutada.

Gubi Adnet Circulaire on disainiklassika, mis sobib elavdama iga interjööri alustades vannitoast ja lõpetades magamistoaga.

FOTO: Tootja foto

Valik on väga lai

Ühest reeglit, millised peeglid just sisekujunduselemendiks sobivad, olemas ei ole. Darolitš räägib, et paljude nimekate kaubamärkide peeglites on juba eos ühendatud praktilisus ja dekoratiivsus. Näiteks kui langetada valik toonitud klaasiga lahenduse kasuks, on see samal ajal nii praktiline kui ka kaunis. Toonitud klaasid peeglitel on väga populaarsed, valikus on isegi mitmevärvilise klaasiga lahendusi, mis mõjuvad kui peegliefektiga seinakaunistused. «Kuid sellisel juhul võiks mujal peeglit päriselt vajavas ruumis olla ka nii-öelda klassikaline ning tavalise peegeldusega peegel,» soovitab ta.

Palju saab mängida ka raamidega, valides oma kodu sisekujundusele vastavalt kas hästi julge või siis hoopis tagasihoidliku lahenduse. Näiteks kui sisekujundus on pigem klassikaline, mõjub väga hästi ja ruumi toetavana messingist raamiga peegel.

Taaskasutuse poole pealt on endiselt väga populaarsed vanadesse aknaraamidesse tehtud pilkupüüdvad peeglid. Nii saab valmistada suuri ja väikseid efektseid lahendusi, millega katta näiteks suuri tühje seinapindu galeriimeetodil. Aga ka ustele paigutatakse peegliklaase. «Teise ringi poodides kolades võib leida väga ägedaid eri suuruses pildiraame. Miks mitte lasta nende sisse peegel lõigata ja tekitada fotokollaaži asemel näiteks koridori peeglikollaaž,» annab Saar veel ühe soovituse.

Kes aga väga eksperimenteerida ei julge, neil soovitab Saar minna välja kindla peale ja valida kas klassikaline kitsa tagasihoidliku raamiga või üldse raamita peegliklaas – mõlemal juhul on möödapanek välistatud.

HAY peeglid Ruban on hea näide, kuidas ühe tootepere erinevate peeglitega luua efektne lahendus suuremale seinapinnale.

FOTO: Tootja foto

Päris iga stiiliga siiski ei passi

Kuigi üldjoontes sobib peegel absoluutselt igasuguse sisekujundusega, tasub selle ruumi sobitamisel pisut ettevaatlikum olla juhul, kui peamiseks sisekujundusstiiliks on eklektika ja ruum on juba niigi väga erinevatest elementidest tulvil ja kirju. Darolitš meenutab, et peegel siiski dubleerib ruumi ja kui dubleeritav pilt on väga kirju, võib lõpptulemus saada mürarikas ning väsitav selle asemel, et tuppa õhku ja avarust juurde tuua.

Kindlasti passivad peeglid aga eestlaste seas palavalt armastatud põhjamaise sisekujundusstiiliga. Sellise kodu puhul tasub peegleid valides kindlasti vaadata Taani disainerite ja tootjate poole, kes loovadki just säärasesse interjööri hästi sobituvaid peegleid.

Peegleid interjööri paigutades on heaks nipiks kasutada mitut erinevat, aga samast tooteperest pärit peeglit, seda just siis, kui eesmärgiks on eelkõige peegleid dekoratiivselt esile tuua. «Selliselt ei teki peeglite vahel konkurentsi, vaid nad täiendavad teineteist,» lisab Darolitš.

Nii mõnelgi tootjal on selline lai valik omavahel sobivaid peegleid täiesti olemas.

Lihtne lahendus, mille abil aimu saada sellest, kuidas peegel mingis ruumis toimida võiks, on katsetada suvalise olemasoleva peegliklaasiga: päris üks ühele pilti see ette ei anna, aga mingi ettekujutuse ikkagi saab.

Silloni sama kujuga, kuid erinevas suuruses peeglid on suurepäraseks disainilahenduseks näiteks elutoa, aga miks mitte ka esiku seinale.

FOTO: Tootja foto

Kuidas peeglit ruumis kasutada

  • Kui soov väikeses ruumis pinda visuaalselt avardada, paigalda peegel otse akna vastu – nii tekib avardav efekt ja suisa mulje, justkui oleks ruumis ühe akna asemel kaks.
  • Kes eriti osav, kombineerib suure seinapinna katmiseks kauni lahenduse kokku ka täiesti erinevatest peeglitest, kuid siinkohal on tõesti vajalik, et oleks head silma ja terviku nägemise oskust.
  • Peegli seinale paigutamisel lähtu kunsti seinale riputamise juhistest: peegel ei tohi jääda liiga madalale ega olla samas ka liiga kõrgel.
  • Esikus saad väga hea avardava efekti, kui katad näiteks garderoobkapi uksed terves ulatuses peegliga.
  • Väga põneva lahenduse saad, kui paigutad peegliklaasi köögis tööpinna taha. See annab köögile väga unikaalse tervikmulje.