Sõrmed mulda: täielikuks õnnetundeks piisab mõnetunnisest toimetamisest aias

Aias veedetud aeg toob inimesele vaid kasu.

FOTO: Shutterstock

Inimesed, kes teevad aiatöid on õnnelikumad ning näevad just aias tegutsemist enda peamise õnneallikana, selgub aiatööriistade tootja Fiskars värskest ülemaailmsest õnneuuringust.

4075 inimese seas Taanis, Soomes, Prantsusmaal, Saksamaal, Norras, Suurbritannias ja Ameerikas läbiviidud uuringust selgus, et 85 protsenti aiandusega tegelevatest vastajatest ning lausa 96 protsenti tulihingelistest aiandusentusiastidest peavad aias töötamist õnnelikuks muutvaks tegevuseks. Vastanute sõnul mõjub aias toimetamine ühtviisi hästi nii vaimsele kui füüsilisele heaolule.

80 protsenti aiandusega tegelevatest vastajatest väitsid, et aiandus muudab neid isegi rõõmsamaks kui näiteks jooga või meditatsioon.

«Tuleb välja, et kõige õnnelikumad on need inimesed, kes veedavad keskmiselt 4,4 tundi nädalas aiatöid tehes. See on võrreldes vähem õnnelike aednikega suisa pool tundi rohkem,» täpsustas Fiskarsi esindaja Niina Tiittanen. Lisaks näitas uuring, et aiandusega mitte tegelevad inimesed on reeglina kaks korda õnnetumad. 

Mõtestatud tegevus tagab rahulolu

Helsingi Ülikooli aju-uurija Minna Huotilaineni sõnul koosneb tänapäeva inimeste elu mitmetest erinevatest osadest ning selle kõige ühildamine põhjustab tihti keskendumisraskuseid. Kuna aiatöid tehakse tihti täielikus vaikuses, taustaks vaid looduse hääled, pakub see meie ajule vajalikku vaikust ja lõõgastust. Teadlase sõnul nõuab aiatöödega tegelemine teatavat pühendumist ja pakub saavutusrõõmu, mis muudabki inimesed õnnelikumaks. Aiatööde positiivne mõju stressitasemele ja enesehinnangule on asjatundja sõnul ka teaduslikult tõestatud.

«Kui inimene on pidevalt stimuleeritud, siis ühel hetkel lülituvad meel ja keha justkui ohurežiimile. Aiandus võimaldab inimestel kiirest elust välja lülituda ja saada osaks loodusega,» selgitas ta.