Väiksemad tõmbekeskused on nüüd üldise hinnatõusu roolis
Kiiruga tehakse järele seda, mis varasemalt on tegemata jäänud

Kinnisvaraturu mõõduka hinnatõusu taga on väiksemad tõmbekeskused.

FOTO: RAIGO PAJULA / PM/SCANPIX BALTICS

Eesti keskmiste elamispindade müügipakkumiste hinnaliikumist peegeldav KV.EE indeks on viimase kuu jooksul liikunud vaikselt tõususuunas. 

KV.EE Indeksi tõusu taust ei ole viimaste aastate jooksul oluliselt muutunud. Hinnatõusu tagab tugev nõudlus. Nõudlus omakorda baseerub heal majanduskasvul, soodsal tööjõuturul ja mõistlikel laenutingimustel.

Elamispindade pakkumishinnad aga ka tehingute hinnad on kasvanud stabiilselt. Viimaste aastate hinnatõus portaalis KV.EE ei ole olnud kiire, pigem võib hinnatõusu suurusjärku pidada mõõdukaks. Tallinna kui turu suurima piirkonna kinnisvara hinnatõus on viimastel aastatel olnud 3 kuni 5 protsenti.

«Väiksemate tõmbekeskuste hinnatasemete kerkimine on olnud ehk isegi kõrgemal tasemel. Neis piirkondades pole aga aset leidnud kinnisvara kallinemist varasematel aastatel. Seega võib piltlikult öelda, et nüüd tehakse kiiruga järele seda, mis varasemalt on tegemata jäänud,» kommenteeris KV.EE juht Tarvo Teslon hinnataseme kerkimise põhjuseid.

Väiksemate asumite ehk Tallinnast-Tartust-Pärnust ja nende ümbrusest kaugemale jäävate piirkondade hinnatõus portaalis KV.EE või ka tehingustatistikas võib olla ka mõneti petlik. Seda põhjusel, et pakkumiste arvu ja tehingute mahud on väiksed ja see toob erinevate objektide ja nende erineva kvaliteedi tõttu sageli kaasa sama piirkonna väga erinevate hindadega tehinguid.

Suuremates piirkondades, nt Tallinnas tehingute suurem arv tasandab tehingute struktuuris olevad erinevused. Väiksemates piirkondades on tehinguid vähem ja nii võime portaali KV.EE statistikas näha suuri ehk kuni paarikümne protsendi suuruseid tõuse ja samasuuri languseid. Tegelikkuses aga muidugi selliseid äkilisi hinnalanguseid või -tõuse aset ei leia.