Ekspert selgitab: kaasomandis oleva korteriga kaasnevad iseärasused

Korter kaasomandis – tavapärasest soodsam, kuid mõnede nüanssidega.

FOTO: Shutterstock

Kinnisvaraportaalides olevate kuulutuste seas tuleb aeg-ajalt ette objekte, mida müüakse mitte harjumuspäraselt korteri-, vaid hoopis kaasomandina. Sellised korterid on kõige levinumad vanemates majades, näiteks Tallinnas Kristiines, kuid eriti just Nõmmel, kirjutab Uus Maa Kinnisvarabüroo maakler Mervi Murdmets.

Nõmmel on paljud kaasomandid tekkinud päranduse või omandireformi käigus. Samuti on hulk maju, mis on juba ehitatud nii, et koos elab kaks leibkonda – üks alumisel ja teine ülemisel korrusel. On ka endisi villasid, mis nõukogude ajal jagati korteriteks ning pärast taasiseseisvumist jäid kinnisasjadeks vormistamata.

Samuti leidub uuemaid maju, kus erinevatel põhjustel ei ole olnud võimalik korteriomandeid moodustada.

Kaasomandis olevate korterite puhul arvestatakse, et nende hind on tavapärasest tasemest kesmiselt 5–10 protsenti madalam. Samas on sellest reeglist ka erandeid, sest palju oleneb maja seisukorrast, ümbrusest ja mõnikord ka naabritest. Niisugust korterit müües või ostu planeerides tuleb alati arvestada, et naabritel on ostueesõigus.

Mida peab teadma kaasomandi kohta?

  • Kõige tähtsam, mida kaasomandi puhul peab arvestama, on see, et tegemist on varaga, mida kasutatakse kokkuleppe või notariaalse kasutuskorra alusel. Ehk, sellel varal on rohkem kui üks omanik.
  • Ühiselt kasutatavatel ruumidel ja aladel peab olema kasutuskord. Kui kasutuskord ei ole sõlmitud notariaalselt ega kantud kinnistusraamatusse, siis pole see siduv uutele omanikele.
  • Ka kaasomandi soetamiseks laenu andvad pangad peavad oluliseks notariaalset kokkulepet. Selle puudumine võib saada takistuseks finantseeringu saamisel.
  • Igal kaasomanikul on õigus oma omandit müüa, kuid teistel kaasomanikel on ostueesõigus. Soovitatav on juba enne müügi alustamist uurida, kas mõni naabritest oleks ostust huvitatud.
  • Ostueesõigust saab teostada kahe kuu jooksul pärast eelnimetatud teate saamist. Eesõigust omav isik saab vara omandada täpselt samadel tingimustel, mis on kokku lepitud ostu-müügilepingus. Juhul kui kaasomanik rakendab oma ostueesõigust, saab esialgne ostja oma raha tagasi.

Seega, kaasomandis olevate korterite puhul tuleb arvestada võimaliku suurema asjaajamise ning naabritevaheliste suhete olulisusega.