Tänavakivide vahele kogunenud umbrohu eemaldamiseks ei ole tingimata kemikaale vaja

Tugevad kemikaalid kahjustavad oluliselt pinnast ja mullaelanikke ning jätavad kividele inetud plekid.

FOTO: Shutterstock

Kivide vahele kogunenud soovimatust umbrohust saab lahti, kui pihustada pragudesse soolavee- või äädikalahust.

Kui kevadel jäi tänavakivide vahelt umbrohu ja sambla eemaldamine vahele või on kuuma suvega tüütud kõrred taas vohama hakanud, on nüüd paras aeg kivid enne talve tulekut korda teha.

Tihti kiputakse umbrohust ja samblast vabanemiseks haarama tugevatoimeliste vahendite järele nende kiire ja tõhusa toime tõttu. Tegelikult kahjustavad kemikaalid oluliselt pinnast ja mullaelanikke, võivad kividele jätta inetud plekid ning ohtlikud olla nii enda kätele, aias mängivatele lastele kui ka meie neljajalgsetele sõpradele.

Käepärased abimehed

«Kivide vahele kogunenud soovimatust umbrohust saab lahti, kui pihustada pragudesse soolavee- või äädikalahust vahekorras 4 liitrit vett ja 250 milliliitrit soola või lahjendamata äädikat,» andis Fiskars Eesti esindaja Tõnu Kõrge nõu.

Kõige paremini toimib selleks tema sõnul valge- või õunasiidriäädikas. Väiksematest umbrohtudest ja samblast vabanemiseks aitab, kui valada kivide vahedesse keevat vett. Lisaks olemasolevatest tülikatest kõrtest ja samblast lahti saamisele aitavad looduslikud lahused ära hoida ka nende tagasituleku.

Tööriistad appi

Tänavakivide vahele juurdunud visa umbrohu ning sambla eemaldamiseks on Kõrge sõnul mitmeid kasulikke tööriistu, millega hõlpsalt õuesillutis taas korda saada. Väiksematest umbrohtudest ja samblast lahti saamiseks soovitab ta kasutada pika varrega umbrohunuga, mis on kerge ega väsita selga, muutes kõnniteekivide korrastamise tüütu kohustuse asemel mõnusaks nokitsemiseks.

«Umbrohunoaga tööle hakkamisele eelnevalt võib aga kasutada eelnevalt mainitud abimehi köögist. Viimased nõrgestavad soovimatuid taimi ja tagavad lihtsama puhastamise,» soovitas Kõrge. 

Sillutise vahele kogunenud tolmust ja mullast vabanemiseks soovitab ta aga tugevamat vuugipuhastusharja, suuremate kõrte ja sambla puhul teravat vuugikaabitsat.

Ennetus on pool võitu

Kui kutsumata külalistest on lahti saadud, soovitab asjatundja ette võtta veel mõned lihtsad toimingud, et kõnniteekivid kauem korras ja kaunid püsiksid.

«Pärast puhastamist pese õuesillutis üle survepesuriga. Nii  eemaldad veel alles jäänud mustuse ja mulla, mis on uutele umbrohtudele soodsaks kasvupinnaseks. Reguleeri aga surve minimaalseks, et pragudest liiva võimalikult vähe välja uhtuda. Vaata kõnniteekivid hoolikalt üle ja täida kivide vahed uuesti liivaga, kus tarvis,» sõnas Kõrge.

Viimasena soovitab ta pragudesse teralist soola raputada, mis ei lase umbrohul ja samblal uuesti kasvama hakata.