Taani arhitektuuribüroo BIG projekteeris Norra mööblitootjale Vestre uue tehase. Disainiajakirjale Dezeen antud intervjuus sõnas Vestre direktor Jan Christian Vestre, et tegemist on kõige keskkonnasõbralikuma mööblitehasega terves maailmas.

Taanlaste harukordne projekt kannab nime The Plus. Tootmishooned hakkavad laiuma 121 hektaril Magnori külas, mis asub Norra pealinnast linnulennult 80 kilomeetri kaugusel.

Projekt sai oma nime 6501 ruutmeetri suuruse tootmishoone järgi, mis on ristikujuline. Hoone koosneb neljast taimkattega tiivast. Iga tiib täidab erinevat funktsiooni, milleks on toormaterjali töötlemine, mööbli tootmine, värvitšehh ja ettevõtte pealadu.

Vestre uue tehase The Plus kavand.

FOTO: /Lucian R/BIG/Cover Images/Scanpix

Tootmis- ja töötlustiiva katusel hakkavad paiknema suured klaasaknad, mis võimaldavad külalistel ettevõtte köögipoolele piiluda. Katusele jõudmiseks peavad külalised tehase aatriumis olevatest treppidest üles ronima.

«Tehase projekteerimisel tahtsime saada paberile hoone, mis tekitaks tunde, justkui oleksid samaaegselt maja ees ja taga. Hoone ilu seisneb ettevõtte kindlas visioonis. Igas tiivas on konkreetse ülesandega osa – hoone kuju on nagu maantee ristmik, kus iga osa kokku saab,» sõnas arhitektuuribüroo BIG rajaja Bjarke Ingels.

Tehase sisevaade.

FOTO: /Lucian R/BIG/Cover Images/Scanpix

Tehas on arhitektide sõnul jätkusuutliku arhitektuuri musternäide. Vestre esindaja sõnul toodab hoone 50 protsenti vähem kasvuhoonegaase kui tavaline samas mõõdus tehas. Hoone ehituseks kasutatakse Magnori ümbrusest pärit kuuski, madala süsinikjalajäljega betooni ja taaskasutatud terast. Tehase elektrivarustuse tagab 1200 päikesepaneeli ja geotermilised kaevud. Tootmisprotsessis tekkinud kuumust kasutatakse hoone kütmiseks. Tarkade lahenduste koosmõjul on hoone energeetiline vajadus 90 protsenti madalama kui tavalises tehases.

Tehase sisevaade.

FOTO: /Lucian R/BIG/Cover Images/Scanpix

Vestre direktori Jan Christian Vestre'i sõnul saab tema ettevõte olema maailma keskkonnasõbralikum mööblitootja. «Uue tehase ehitamine saab olema esimene samm selle eesmärgi täitmiseks. Kõige kaasaegsemate tehnoloogiate ja naaberriikidega koostööd tehes saame toota kiiremini ja rohelisemalt kui kunagi varem,» sõnas Jan Christian Vestre ajakirjale Dezeen antud intervjuus.

Tehase sisevaade.

FOTO: /Lucian R/BIG/Cover Images/Scanpix

Vestre asutati Norras Haugesundi omavalitsuses 1947. aastal. Ettevõte on viimastel aastakümnetel tõstnud üha enam päevakorda mööblitööstuse mõju keskkonnale. Ettevõtte direktori sõnul on nende ettevõte esimene maailmas, mis lisab iga oma toote juurde selle süsinikjalajälje informatsiooni. «Me teeme seda, sest tahame olla oma klientidega ausad. Ma tahaks, et kliendid nõuaks seda igalt tootjalt, kuid me ei ole veel seal,» lisas Jan Christian Vestre.